Gdzie na wakacje

Jeszcze kilka miesięcy temu wielu Polaków jak co roku planowało swój urlop. Robiono pierwsze rezerwacje, w niejednym domu trwał też spór o wybór lokalizacji na tegoroczne rodzinne wakacje. Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem epidemii, kiedy ludzie zostali zmuszeni do pozostania w domu. Niewielu myślało wówczas o letnim wypoczynku, głównie przez wzgląd na niepewność najbliższej przyszłości. Na szczęście sytuacja się ustabilizowała i pozwoliła ponownie, nieśmiało ale jednak, planować wyjazdy i podróże. W tym roku wiele osób sięgnie po mapy i przewodniki z serii Polska Niezwykła. Głównie dlatego, że wczasy w kraju wydają się obecnie najrozsądniejsze. Nie tylko przez wzgląd na ostrzeżenia epidemiologów, ale także z uwagi na finansową niepewność jutra.

Nad morze czy w góry, a może na Mazury?

Wielu ma swoich faworytów i rokrocznie wybiera podobne destynacje. Czasami warto jednak przełamać schemat i wybrać się w nieznane sobie miejsca. Tradycyjny wybór pomiędzy górami i morzem uzupełnia jeszcze Kraina Tysiąca Jezior. Gdzie pojechać, aby dobrze się bawić? Sięgając po wybrane wydania serii Polska Niezwykła, można:

  • sprawdzić trasy dojazdowe i obliczyć czas potrzebny na dojazd czy późniejsze zwiedzanie,
  • poznać najciekawsze atrakcje regionu, niektórzy uwielbiają wypoczywać aktywnie, więc odnajdą się na wydmach i w górskich szlakach, a jeżeli chce się poleniuchować, jak znalazł będzie piaszczysta plaża lub spa,
  • zaplanować codzienne wycieczki tak, by każdy z uczestników znalazł w programie coś dla siebie.

Jednodniowa wycieczka kontra dłuższa wyprawa?

Nie trzeba wiele czasu ani pieniędzy, aby wyrwać się z domu i odpocząć od codziennych problemów. W zaplanowaniu krótkiej wycieczki pomoże przewodnik po regionie, w którym się mieszka. Każde województwo ma coś do zaoferowania. Niestety często jego mieszkańcy sami nie wiedzą, jak atrakcje mają w pobliżu własnego domu. Dysponując nieco większą ilością czasu oraz środków finansowych, warto wybrać się dalej. Nadal pozostając w kraju, można udać się do miejsc zachwycających walorami przyrody. Coraz częściej wśród turystów da się zauważyć zainteresowanie nietypowymi lokalizacjami. Na znaczeniu zyskuje agroturystyka i wypoczynek w pobliżu parków narodowych. Człowiek XXI wieku wydaje się tęsknić za naturą i chętnie obcuje z nią podczas urlopu. Nowoczesna infrastruktura wciąż pozostaje w cenie, ale wydaje się nie być już głównym kryterium wyboru. Wyjątkiem są drogi, wielu turystów przed wyjazdem zagląda do mapy i sprawdza możliwości dojazdu.

Obraz  Tomek Ferenc z  Pixabay
Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
     
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Najnowsze wpisy